You are currently viewing Dotacje na usuwanie bazgrołów z zabytkowych elewacji

Dotacje na usuwanie bazgrołów z zabytkowych elewacji

W ramach miejskich dotacji na prace przy zabytkach mogą Państwo ubiegać się o dotację na usuwanie bazgrołów z zabytkowych elewacji. Na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów w ciągu roku są dwa nabory wniosków.

Poniżej przedstawiamy zasady krok po kroku.

Zasady udzielania dotacji na usuwanie bazgrołów

Zasady dotyczące udzielania dotacji na prace polegające na usuwaniu bazgrołów są takie same jak w przypadku pozostałych prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku. Prace konserwatorskie, polegające na usuwaniu graffiti mieszczą się w katalogu nakładów koniecznych, które mogą być dotowane przez miasto.

Ubiegając się o wsparcie miasta w usuwaniu bazgrołów muszą Państwo zadbać o skompletowanie wszystkich wymaganych dokumentów, m.in. takich jak program prac, pozwolenie organu ochrony zabytków, kosztorys. Do tego wniosku wymagane są takie same załączniki jak do każdego innego zakresu prac.

W uchwale w sprawie zasad udzielania dotacji znajdą Państwo wykaz dokumentów, które należy dołączyć wraz z wnioskiem o udzielenie dotacji.

Terminy naboru wniosków

Nabór wniosków o dotacje na prace konserwatorskie, polegające na usuwaniu graffiti odbywa się dwa razy w roku, w stałych terminach:

  • na prace planowane – wnioski składa się od 1 do 31 października roku poprzedzającego rok, w którym prace będą realizowane,
  • o refundacje – wnioski składa się od 1 do 30 kwietnia w roku następującym po wykonaniu prac.

Refundacje – rekomendowany tryb dotacyjny

Z uwagi na nieprzewidywalny charakter pojawiania się bazgrołów na elewacji i konieczność szybkiej reakcji, zachęcamy Państwa do korzystania z refundacji.

W przypadku powtarzających się aktów wandalizmu i systematycznego usuwania bazgrołów mogą Państwo wystąpić z jednym wnioskiem o udzielenie refundacji za koszty poniesione na czyszczenie elewacji w ciągu całego roku. Poniżej przedstawiamy dokumenty, które należy zgromadzić, by wniosek o refundację został zaakceptowany pod względem formalnym.

  1. Należy przygotować program prac konserwatorskich dotyczący usuwania bazgrołów z zabytku, którego będzie dotyczył wniosek. Program prac musi zawierać rozpoznanie materiału, z którego jest wykonana elewacja, zakładać właściwą, jak najmniej inwazyjną metodę czyszczenia oraz zabezpieczenia elewacji.

Efekt końcowy wykonanych zabiegów konserwatorskich musi być wysokiej jakości. Prace nie mogą zmienić oryginalnej, charakterystycznej dla danego podłoża struktury, faktury czy koloru. Niedopuszczalne jest szlifowanie podłoża. Malowanie jest dopuszczalne tylko w przypadku elewacji tynkowanych, oryginalnie pokrytych farbą.

Preparaty antygraffiti są dopuszczalne, ale powinny być jak najmniej inwazyjne, by nie zmieniać struktury koloru podłoża. W tym przypadku najlepiej wykonać próby z zastosowaniem różnych preparatów.

  1. Należy uzyskać pozwolenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (w przypadku zabytków wpisanych do rejestru zabytków) lub opinię Stołecznego Konserwatora Zabytków (w przypadku gminnej ewidencji zabytków). Przy powtarzających się incydentach, mogą Państwo prowadzić prace na podstawie jednego pozwolenia i tego samego programu prac.
  2. Do każdego zakresu prac należy zgromadzić dokumentację fotograficzną: przed, w trakcie i po pracach (dokumentacja w formie elektronicznej).
  3. Do każdych prac musi być umowa z wykonawcą, faktury dotyczące konkretnego zlecenia i przelewy dot. konkretnej faktury.
  4. Wszystkie prace i płatności muszą dotyczyć jednego roku, np. w 2025 r. będzie można ubiegać się o refundację kosztów poniesionych na prac w 2024 r.

Formularze wniosków

Wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, polegające na usuwaniu graffiti należy składać na dotychczas obowiązujących formularzach.

Informacje dotyczące zasad udzielania dotacji znajdują się pod tym adresami:

https://um.warszawa.pl/waw/zabytki/dotacje

lub

https://um.warszawa.pl/waw/zabytki/-/dotacje-na-usuwanie-bazgrolow-z-zabytkowych-elewacji
https://www.facebook.com/stolecznykonserwatorzabytkow

Dodaj komentarz